Základoškolské korešpondenčné semináre

Svet Študenta

Čo to je korešpondenčný seminár, a prečo by pre našu budúcoročnú terciu a kvartu (prípadne aj mladších) mohlo byť dobré, ak by nejaký seminár začali riešiť.

V skratke, je to taká vec, kde sa riešením ťažších príkladov zlepšuješ v matematike, fyzike alebo informatike, a môžeš sa dostať na skvelé sústredenie, kde sa niečo naučíš, zrelaxuješ vďaka skutočne originálnemu zážitkovému programu, a môžeš spoznať veľa zaujímavých ľudí so záujmami ako máš ty.

Čo je to?” – detailnejšie:

Najznámejšie korešpondenčné semináre sú zvyčajne z matematiky, fyziky, alebo informatiky. Za polrok je vydaných niekoľko sérií pomerne ťažkých príkladov z danej oblasti, ktoré potom človek samostatne vyrieši, spíše, ako sa dostal k výsledku, a tento popis odovzdá na stránke. Potom mu to organizátori opravia, napíšu, čo spravil pekne, čo spravil zle, v čom by sa mohol zlepšiť.

Nakoniec je istý zlomok riešiteľov pozvaný na sústredenie, čo je týždňová akcia, ktorá zahŕňa učenie sa pokročilejších vecí z dotyčnej vednej oblasti, veľmi originálny a pekný zážitkový program, a príležitosť zoznámiť sa s rovesníkmi s podobnými záujmami, i staršími a skúsenejšími ľuďmi, ktorí už v odbore pôsobia, pracujú, alebo ho študujú na vysokej.

Aké náročné sú príklady? Čo je ich podstata?:

Na riešenie základoškolských seminárov zväčša človek potrebuje vedieť len učivo, ktoré sa učí niekde v sekunde, tercii či kvarte. Skutočne, hlavnou charakteristikou seminárov je, že tieto známe princípy sú zasadené do komplexnej situácie, ktorú treba poriadne preskúmať, aby sme sa dostali k uspokojivému výsledku. Teda seminár ťa neučí veľa nepodstatných vecí, ale dáva ti schopnosť dobre pracovať so základom, ktorý už máš, a pracovať s nim skutočne na trochu vyššej úrovni, ako v škole.

Sústredenie:

Ja k sústredeniam poviem ešte toľko, že by som ich charakterizoval ako prekrásnu akciu, ktorá dokáže človeku po všelijakých stránkach mnoho dať. Pre stručnosť tohto článku, ak si chcete prečítať konkrétne, ako vyzerá program na sústredení, tak dobrý sumár je na webe: ufo.fks.sk/o_sustredeniach

Znie to pekne, aké semináre teda môžem riešiť?”

Je nutné podotknúť, že semináre už tento rok skoro skončili (Prask ešte má posledné kolo, takže kto stíhate, skúste), takže si zatiaľ môžeš pozrieť tieto stránky:

Matematika – pikomat.sk

Fyzika – ufo.fks.sk

Informatika – prask.ksp.sk

Skús cez prázdniny porozmýšľať, či by ta niečo takéto nebavilo, a budúci školský rok uvidíš.

Toto je pre mňa moc náročné, niečo pre začiatočníka?

Tu sa vieš dobre naučiť fyziku, ktorá sa preberá vo vyšších ročníkoch od tvojho – ufo.fks.sk/studijne_materialy

Pre programátorov – betaliahen.ksp.sk (funguje celý rok)

Aktuality
Najzaujímavejšie projektové práce šk. roku 2017/2018

Žiaci ako každý rok pre postup do vyššieho ročníku vzdelávania museli robiť projektové práce. Mnoho žiakov na škole to vzali za správny koniec a vybrali si naozaj zaujímavé témy. Smerom ku koncu školského roku sa nám približujú aj povinnosti, najmä týkajúce sa odovzdávania projektových prác. Práca, na ktorej žiaci prajucú …

Technika
Jakub a jeho vynálezy

Akustický levitátor, či odpaľovače na pyrotechniku. To je len zlomok z toho čo zostrojil žiak sekundy Jakub Nagy. S podobnými projektami začal už v prvej triede na ZŠ. My sme ho vyspovedali a pomohli mu s inštaláciou meteostanice na strechu ŠpMNDaG.

Veda
Niečo o hepatitíde C

Ako možno viete, neďaleko našej školy sa vyskytli prípady choroby zvanej „Hepatitída C“ alebo „žltačka“. Mnohí z vás ale asi nevedia ako sa žltačka prejavuje, ako sa prenáša a ako sa proti nej brániť.